top of page

ІІ рік навчання (основний рівень)

              Навчально-тематичний план

                                                       Зміст програми

           1. Історія музейної справи в Україні. Туристські можливості краю

     Перші спроби колекціонування унікальних та рідкісних речей на території України. Виникнення і розвиток музеїв у ХІХ столітті. Перші згадки про використання пам'яток з освітньою метою. Роль навчальних закладів при університетах, гімназіях, реальних училищах, школах. Музеї громадських організацій. Зв'язок музеїв з національно-культурним та краєзнавчим рухом. Роль видатних вчених, культурних та громадських діячів у збереженні історико-культурної спадщини (М. Біляшівський, Д. Антонович, І. Франко, М. Грушевський, Д. Яворницький). Піднесення музейної справи в роки УНР. Заснування музеїв національного значення у 20-х роках. Зародження та розвиток шкільних музеїв в системі єдиної трудової школи. Реорганізація музейних закладів у 30-их роках ХХ століття. Репресоване краєзнавство. Формування музейної мережі у повоєнні роки. Умови присвоєння музею звання «Народний». Формування профільної мережі музеїв. Розвиток музейної справи в незалежній Україні. Рекреаційно-туристичні можливості та районування краю. Пам’ятки історії та культури краю. Пам’ятки природи. Маршрути екскурсій. Музеї області. Мережа шкільних музеїв.

     Практична робота: ознайомлення з літературою, документами. Бесіди з працівниками музеїв, колекціонерами, представниками державних та громадських організацій. Опрацювання матеріалів періодичних видань, проспектів туристичних маршрутів.

 

 

               2. Сучасна нормативно-правова база музейної справи.

                            Положення про музей при закладі освіти

     Закони України «Про музеї та музейну справу» та «Про охорону культурної спадщини». Положення про музей при закладі освіти. Функції шкільного музею, його роль і місце в діяльності навчального закладу.

     Практична робота: вивчення фрагментів документів про музейну діяльність. Проблемні завдання на порівняння особливостей діяльності державних та громадських музеїв. Ділові дидактичні ігри.

              3.Музейна діяльність відомих учених-краєзнавців. Музеї при                                                      навчальних закладах

           Внесок у розвиток історичної регіоналістики видатних українських вчених: М. Грушевського, І. Франка, Д. Багалія, Н. Полонської-Василенко, М. Біляшівського, П. Тронька, П. Толочка, Р. Маньковської та інших. Історія краєзнавчих досліджень у нашому краї.  Музеї у навчальних закладах області: статистика, географія, профіль. Історія створення та діяльності відомих музеїв при закладах освіти.

     Практична робота: перегляд відеофільмів про життя та діяльність видатних учених краєзнавців. Зустрічі з місцевими краєзнавцями, працівниками музеїв. Підготовка рефератів, елементів екскурсій, виступів. Відвідування музеїв.

                                       4.Основні етапи дослідження історії краю

     Сучасна хронологія подій з історії краю. Дописемний період, археологічні пам’ятки краю, занесені до Державного реєстру культурної спадщини. Проблеми історії заселення краю, формування адміністративного устрою. Територія краю у складі різних адміністративних одиниць Російської імперії, УРСР. Створення  області. Сучасний розвиток області та перспективи. Вивчення історії села, селища, міста, району.

     Практична робота: збір та первинна обробка матеріалів щодо історичних періодів розвитку краю, їх класифікація та опис. Складання картотек. Оформлення експозиції.

 

       5.Фонди музею. Інструкція з обліку і збереження музейних фондів

     Склад фондів - основний та допоміжний. Правила обліку складання актів прийому, реєстрація в книзі обліку, облікові позначки, облік матеріалів у польових умовах, допоміжні форми обліку. Зберігання предметів основного фонду в запасниках та експозиції. Зразки каталогів. Облік фондів музею на громадських засадах. Реєстрація та опис музейних надходжень.

     Практична робота: робота з документами. Ділова гра. Заповнення актів прийому-видачі. Зразки опису предметів, облікових карток, каталогізація. Тренінг зі збереження музейних предметів з посиланням на Інструкцію.

                               6.Дослідницька та памяткоохоронна діяльність музею

     Краєзнавчий пошук. Зв'язок профілю і теми. Етапи організації пошукової роботи: визначення напряму, теми дослідження, підбір джерел та об’єктів, розробка плану, програми, складання запитальників. Методика краєзнавчих досліджень, підготовка та проведення експедиції. Розробка програми пошукової роботи, збирання матеріалів та маршруту. Матеріальне  забезпечення. Підготовка польової документації, щоденника, спеціального спорядження для збереження пам’яток в умовах експедиції.

     Практична робота: тренінг. Організація пошуку за конкретною темою. Дослідження елементів теми під час походів та експедицій. Робота з архівними матеріалами та літературою. Проведення польових робіт під час дво-, триденних походів та експедицій. Збирання пам’яток для музею, визначення середовища їх використання. Польовий щоденник, обік, опис і шифрування музейних предметів. Робота із запитальниками.

                            7.Побудова та оновлення музейних експозицій

     Обрання теми музейної експозиції. Розробка плану. Організація збору матеріалів для експозиції. Методи побудови експозиції. Постійні та змінні експозиції. Виставки з фондів музею. Причини втрати актуальності та шляхи оновлення експозицій.

     Практична робота: приклади оформлення експозицій з окремих тем. Підбір матеріалів, ілюстрацій.

                                             8.Екскурсія – основна форма роботи музею

     Підготовка та проведення шкільної музейної екскурсії. Поняття музейної екскурсії, її основні ознаки. Класифікація екскурсій. Підготовка екскурсовода та учнів. Складання плану та опрацювання змісту. Етапи індивідуальної роботи під керівництвом педагога над за змістом екскурсії, визначення і формулювання теми, мети, основних питань змісту; виявлення експозиційних комплексів та окремих музейних предметів-об’єктів показу, їх вивчення; розробка плану екскурсії, робота над тезами змісту; пошук логічних зв’язків між частинами, вивчення екскурсійного маршруту і часу, що відводиться на її окремі структурні елементи; знайомство із правилами проведення екскурсії і набуття практичних навичок; прослуховування екскурсії педагогом та членами музейної ради. Подальше удосконалення музейної екскурсії.

     Практична робота: підготовка нових екскурсій по експозиціях музею, опрацювання окремих елементів.

                                           9.Планування роботи музею

     Завдання планування роботи музею при закладі освіти. Форми планування, перспективне і поточне відображення в планах: основних напрямів і тематики пошукової роботи, участі в експозиціях; основних об’єктів та джерел комплектування; проведення культурно-просвітницьких заходів, екскурсій, співпраця з державними та громадськими організаціями.

     Практична робота: ознайомлення з формами і методикою планування роботи одного з державних або громадських музеїв. Складання проекту плану роботи свого музею.

 

                              10.Музей та сучасні інформаційні технології

     Інформатизація фондів, сучасні підходи до класифікації музейних предметів. Світові музейні зібрання в системі Інтернет. Банк даних про музеї України. Навчальні програми. Демонастрація матеріалів в Інтернет. Музейні ігрові програми.

     Практична робота: робота з краєзнавчим матеріалом на електронних носіях. Відвідування Інтернет-сторінок та сайтів українського музеєзнавства.

                       11.Організація та проведення підсумкової експедиції

   Основні вимоги до знань і умінь гуртківців

 

Гуртківці повинні знати:

  • основні поняття та терміни, нормативні акти, класифікацію музеїв;

  • основи організації та діяльності музеїв на громадських засадах;

  • функції та напрями діяльності музеїв при закладах освіти;

  • основні поняття про теорію екскурсійної роботи;

  • основні вимоги до обліку та збереження музейних предметів;

  • етапи та прийоми побудови музейної експозиції;

  • основні роботи дослідників історії рідного краю.

 

Гуртківці повинні вміти:

  • здійснювати облік та створювати умови для зберігання музейних предметів;

  • організовувати та проводити краєзнавчий пошук за конкретною темою;

  • виконувати наукову обробку зібраного матеріалу;

  • створювати та оформляти музейну експозицію;

  • складати план екскурсії та контрольний текст екскурсії;

  • володіти основами культури мовлення;

  • працювати з архівними джерелами, довідниками, путівниками, картосхемами;

  • використовувати технічні засоби в польових умовах і при оформленні експозицій.

bottom of page