top of page

                                                                                     Довідка – характеристика

                              музею «Пам'ять серця» села Віролюбівки  Костянтинівського району Донецької області

На протязі 33 років в Віролюбівській ЗОШ І-ІІ ст. проводилася робота  історико-краєзнавчим загоном «Пошук». Всі знайдені матеріали під час краєзнавчих операцій оформлюються в коридорах, вестибюлі та класах школи. Найбільш цінні матеріали систематизуються та оформлюються в експозиції в шкільному музеї «Пам'ять серця».

Музей «Пам'ять серця» історичний (широкого історичного профілю) – це школа-музей, який засновано згідно наказу по школі № 2 від 7 листопада 1979 року. В 2003 році музей було легалізовано, він отримав свідоцтво №127 від 21.05.03р. Головного управління освіти і науки Донецької області. Перереєстрацію музей пройшов у 2007- 2010 роках під час проведення Всеукраїнського конкурсу-огляду музеїв навчальних закладів, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України.

У сфері своєї діяльності рада та керівник музею керуються Законом України «Про музей та музейну справу», Постановою Кабінету Міністрів від 20.07.2000 р. «Про внесення змін до Положення про музейний фонд України», нормативно-правовими документами  Міністерства освіти і науки України, наказом від 04.09.2006р. № 640 «Про внесення змін до положень щодо музеїв при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України».

Музей розташований на ІІ поверсі., має 4 кімнати площею 192 м2, експозиційна площа музею – 321м2, експонати мають достатній ступень захисту від забруднення, вологості, дотримується постійний температурний режим. При музеї існує фондосховище площею 10 м2

В музеї ведеться вся документація згідно Положення про музей при навчальному закладі, який перебуває у сфері управління Міністерства освіти і науки України.

Керівником музею «Пам'ять серця», був назначений наказом по школі від 7 листопада 1979 р № 4 вчитель історії Віролюбівської ЗОШ І-ІІ ст. Андрєєв Юрій Анатолійович 1951 року народження. Має вищу педагогічну освіту, учитель вищої категорії. Ветеран праці, Почесний житель села. Ініціатор створення музею у 1979 році. Після закриття школи керує музеєм Горічева Олена Володимирівна, педагог – організатор Білокузьминівської школи, депутат Костянтинівської районної ради

За 33 роки існування музею у ході краєзнавчих експедицій та походів було зібрано та зареєстровано 1425 матеріалів та експонатів, мають виняткову культурну та історичну цінність – 215експонатів. Най цікавіші з них це – віялка 1943р., жорна 80-х рр. ХІХ ст.., фісгармонія 1986 р., Ікона писана на дереві, поч. ХІХ ст. – всі ці експонати діючі.

Вищим керівним органом є Рада музею у кількості 6 чоловік. Суттєво допомагає піклувальна Рада із 5 осіб, в яку входять ветерани праці, меценати, спонсори, жителі села.

Музей складається з чотирьох залів:

І зал: „Глибина віків” (знахідки древніх скам'янілих дерев-араукарій, відбитків стародавніх рослин, стародавніх кам’яних статуй  на території села).

ІІ зал: „Велика Вітчизняна війна”, „Воїни-інтернаціоналісти”, „Колгосп „Червоний партизан” (знахідки предметів військового часу, особисті речі та фото колекції ветеранів ВВВ та Афганської війни, інформація про партизанів підпільників села).

ІІІ зал: „Реманент сільського побуту”, „Народна творчість” (особисті побутові речі та авторські роботи мешканців села).

ІV зал: „Історія освіти села”, „Історія села” (історія виникнення школи, вчителя-ветерани, історія виникнення та розвиток села до сьогодення).

Екскурсійною групою, активістами та Радою музею проведено:

128 екскурсій -  „Війна у долях учнів та вчителів Донеччини”, „Шляхами партизанської слави і підпільного руху району”, „Воїни - інтернаціоналісти”, «Народний святковий одяг», «Батьківщина кам'яних дерев», «Історія мого села» у рамках обласних та Всеукраїнських історико-краєзнавчих акцій «Збережемо пам'ять», «Вахта пам’яті», «З шкільної парти на фронт» та ін..

27 тематичних уроків -  „Україна пам’ятає”, «Голодомор 1932-33 рр.», «Моя Батьківщина Україна», «Наш край», «Побут та культура України», «»

36 учбових занять - „Радянське підпілля та партизанський рух у 1941-43 рр.”, «Наш край у 1п. ХХ ст.»( «Партизанський рух мого села», «Село під час війни», «Вони визволяли район»), «Причини та початок перебудови. Чорнобильська катастрофа», «Роки «Брежнєвського застою» (Ввід Радянських військ в Афганістан )

17 масових заходів  -  День визволення Донбасу  та села від німецько-фашистських загарбників,  День Перемоги, «Афганістан болить мені в душі…» Новий рік, «Щедрий вечір», Масниця, Великдень, Свята врожаю.

8 зустрічей з ветеранами війни та праці – з  Кривошеєвою М.Т.(дитина війни) «Дитинство опалене війною», «Афганістан в моїй родині», Сурковою Н.М. та Плужніковою Л.І. (ветерани праці) «Ми підіймали колгосп», Щвець П.І. (директор школи, ветеран праці)«Історія школи»

У ході проведення походів, виїзних екскурсій, подорожей та експедицій здійснюється пошуково-краєзнавча робота, яка підпорядкована вивченню історії рідного краю, побуту його мешканців, вшанування звичайних людей та їх праці. Зібрані матеріали оформлюються у нових та пересувних виставках та експозиціях. Пошук завжди супроводжується науково-дослідницькою діяльністю. Керівник музей організовує дослідницьку діяльність, яка поповнює фонди.

Члени Ради музею беруть участь у обласних зльотах «Спадкоємці Перемоги», у науково-практичних конференціях за підсумками Всеукраїнських історико-патріотичних акцій та операцій.

При музеї існують два пошукових загони: „Спадкоємці Перемоги” (військово-патріотичний) та „Пошук”(історико-краєзнавчий).

Робота Ради музею „Пам’ять серця” у ході районного та обласного етапів Всеукраїнського конкурсу – огляду музеїв визнана найкращою.

Уході пошукових операцій, походів та експедицій по рідному краю було зібрано 215 оригінальних та унікальних експонатів: Акт на користування землею (виданий сільськогосподарській артілі «Червоний партизан» у 1939 році), Ткацький верстат 1942 р., дерев’яна ікона „Ісус Христос”1949 р., фісгармонія 1897 р., протитанкова рушниця 1943 р., залізничний квиток – 1944 р. «Станція Дмитрівка - Бахмут», щоденник лікаря-фронтовика (1941-43рр.), ліхтар залізничний 1952р., ложка кольорового металу з вензелем 1919р., закам’янілі дерева, кам’яні корита кремнієва порода з відбитком морської тварини, кам’яновугільна порода за відбиттям папороті, шліфована кам’яна сокира та інші.

Дотриманні умови збереження оригінальних матеріалів у експозиції та фондах музею (запобігання забрудненості, вологості, вицвітання, механічних пошкоджень). Умови зберігання відповідають вимогам Положення про музей при навчальному закладі, який перебуває у сфері управління МОН України. Затверджений наказом МОН від 04.09.2006р. №640.

За кропітку та плідну роботу по вихованню учнів за історико-патріотичним напрямком Рада музей «Пам'ять серця» не раз нагороджували різними відзнаками. Це грамоти від Костянтинівського РЦДЮТ, Костянтинівського відділу освіти райдержадміністрації, Ради ветеранів, дипломами обласного управління освіти і науки та регіонального об’єднання «Пам’ять». Постійно робота Ради музею висвітлюється в засобах масової інформації. В газеті «Донеччина» за 6 листопада 2009 року повідомлялося про Всеукраїнський конкурс «Кращий громадський музей України», оголошений Національною спілкою краєзнавців України, що історичний музей «Пам'ять серця» Віролюбівської ЗОШ с. Віролюбівка Костянтинівського району Донецької області став Дипломантом Першого Всеукраїнського конкурсу музеїв за підписом  Голови Національної спілки краєзнавців України, академіка НАН України, Героя України Тронько П.І. Про переможців написали в газеті «Донеччина» за 12 лютого 2010 року, в місцевих газетах «Знамя індустріїї», «Костянтинівська нива», «Провінція».

Постійне методичне керівництво та допомогу музею оказують відділ освіти Костянтинівської райдержадміністрації, районний Центр дитячої та юнацької творчості, обласний Центр туризму та краєзнавства учнівської молоді, управління освіти та науки облдержадміністрації.

Рада музею на чолі з керівником музею Горічевою О.В. з задоволенням надасть методичну допомогу музеям і музейним кімнатам при закладах освіти.​

bottom of page