top of page

                                               Пояснювальна записка

      Актуальність програми гуртка «Юні музеєзнавці» пов’язана із зростанням ролі шкільних музеїв, у виховному процесі навчальних закладів при яких вони працюють. Виховати громадянина і патріота – ось головне завдання школи. Шкільний краєзнавчий музей повинен стати центром виховної роботи, ефективною формою організації і подання краєзнавчого навчального матеріалу, базою поглибленого вивчення історії рідного краю, свого села, роду, масового залучення вихованців до краєзнавчої та пошукової роботи.

     Музей не випадково називають «чарівною машиною часу». Зібрані в музеї документи й предмети зберігають пам'ять минулого, передають її як естафету нащадкам, підтримують і розвивають зв'язок часів і поколінь. Мова музею – мова оригіналу, першоджерела історичної інформації. Документальні матеріали яскраво, доказово й переконливо розповідають про події минулого, допомагають відтворити, «реконструювати» їх, воскресити справи і вчинки людей, дати їм правильну оцінку, дозволяють виробити наукові погляди й переконання, формувати політичну й моральну культуру. Документи, матеріали експозицій створюють своєрідну модель подій минулого.

         Тому саме музей покликаний сприяти формуванню громадськості й патріотизму в учнів, розширенню світогляду й вихованню пізнавальних інтересів і здібностей, оволодінню практичними навичками пошукової, дослідницької діяльності, удосконаленню освітнього процесу.  Музейне освітнє середовище виконує не тільки виховні функції, але і формує практичні навички пошукової, дослідницької діяльності розвиває ініціативу, суспільну активність школярів, надає більше можливостей для організації самостійної і творчої роботи школярів. В сучасній школі навчаються школярі із новим світосприйняттям. Звичайна річ, що забезпечити реалізацію їхніх життєвих здібностей і бажань загальноосвітній школі досить проблематично. Тому сьогодні дуже важливо використовувати методи і засоби, які мають найбільший вплив на підростаюче покоління. В школах ведеться пошук методичний прийомів і форм, новітніх підходів до навчальної та позаурочної роботи для залучення підлітків до норм та правил суспільного життя. Історико-краєзнавче виховання засобами шкільного музею має величезне значення в становленні особистості, є ефективним методом вдосконалення навчального середовища.

     Створення даної програми обумовлено тим, що готових програм по музейній справі для шкільних музеїв мало і в ній використано місцевий матеріал..

     Програму складено відповідно до вимог навчальних програм і підручників та загально-дидактичних принципів сучасної педагогічної науки. При підготовці змісту програми враховано нові підходи до соціальної ролі музею, трансформації його надбань в освіту у двох аспектах: як сукупності форм, методів навчання та засобів формування громадянсько-патріотичної позиції учнівської молоді.

     Мета навчальної програми: залучення учнівської молоді до процесів дослідження, вивчення та збереження історико-культурної спадщини України та рідного краю, формування у її свідомості системи поглядів, принципів та цілісного уявлення про історико-культурний потенціал українського народу.

Завдання:

  • Ознайомлення учнів з особливостями формування музеїв як соціокультурного інституту суспільства на загальносвітовому, державному та регіональному рівнях.

  • Вивчення основних етапів історичного розвитку музеїв в Україні та створення музейної мережі у своєму регіоні.

  • Оволодіння навичками організації громадських музеїв.

  • Засвоєння основ музейної термінології, функцій та напрямів діяльності музеїв.

  • Оволодіння системою знань про рідний край, його пам'ятки історії та культури.

  • Ознайомлення з різними формами і методами музейної роботи.

  • Набуття загальноосвітньої культурологічної профільної підготовки, навичок самостійної історико-краєзнавчої діяльності.

  • Поглиблення знань з навчальних дисциплін, реалізація завдань особистісно-орієнтованого навчання та розвитку здібностей дітей.

  • Виховання національно свідомого громадянина, грамотної освіченої людини.

  • Розвиток і продовження кращих краєзнавчих традицій краю.

  • Виробленні в учнів умінь практично застосовувати здобуті знання та користуватися історичними джерелами.

  • Усвідомлення учнями особистої причетності до подій сьогодення, формування активної громадянської позиції.

  • Набуття навичок орієнтування у потоці інформації.

  • Розвиток творчого мислення, формування власної точки зору та критичного ставлення до інформації, що надходить.

  Побудована програма за лінійно-концентричним принципом.   Створена програма для  учнів 5 - 11 класів і розрахована на три роки навчання. Програма основного рівня. Навчальна програма реалізується у гуртку «Юні музеєзнавці», що працює  на базі діючого  музею «Пам`ять серця» села Віролюбівки Костянтинівського району Донецької області.

      Програма адаптована під місцевий матеріал

     Під час занять у гуртку учні мають можливість поглибити свої знання з навчальних предметів, отримати практичні уміння і навички, що є важливим складником гуманістичного виховання, культурно-духовного розвитку дітей та молоді.

bottom of page