Просвітницька діяльність музею невід*ємна від уроків історії, географії, української літератури, природознавства , біології, народознавства та українознавства. Вся діяльність музею носить просвітницький та навчальний характер: екскурсії, зустрічі, експедиції, відкриті виховні заходи, створення експозицій, творчих робіт, звітів, історія експонатів, засідання ради музею, навчання екскурсоводів.
Набуває з кожним роком пріоритетних напрямків розвитку краєзнавча робота. Слід розрізняти види краєзнавства(географічне, історичне, літературне, етнографічне, фольклорне) . В нашій школі перевага віддається історичному краєзнавству, бо вся робота базується в роботі музею. Була розроблена програма по краєзнавству, яка включає в себе такі цілі:
-
Виховувати любов до рідної землі, готовність самовіддано служити Вітчизні;
-
Сформувати гуманітарний світогляд і гуманітарне мислення;
-
Навчити дітей осмислювати історичні факти, події і явища, розуміти спільне і особисте в історії країни та рідного краю;
-
Розуміти історію рідного краю, як невід*ємну складову історії України.
Програмними завданнями є:
-
Суттєве поповнення знань з історії рідного краю;
-
Вироблення вміння відшукувати, оцінювати та систематизувати історичну інформацію;
-
Самостійне і творче викладення отриманих знань;
-
Отримання навичок музейної роботи.
Програма націлює учнів на розкриття найважливіших подій, фактів, процесів, явищ з історії рідного краю з найдавніших часів до наших днів у хронологічній послідовності.
Робота з історичного краєзнавства прививає інтерес серед дітей школи до самостійного вивчення і дослідження своєї малої Батьківщини, краю, в якому вони народилися, вчаться і живуть.
Завдання з історичного краєзнавства полягає в тому, щоб шляхом поглибленого вивчення історії Донбасу поглибити розуміння закономірностей історичного буття людей, привчати дбайливо ставитися до пам*яток історії та культури, любити свій край.
Результатом такої кропіткої роботи є участь пошукового загону «Пошук» в усіх краєзнавчих та історичних конкурсах району, написання по результатам конкурсів творчих робіт. Якщо враховувати, що в школі 44 учні, то пошуковою роботою зайнято 3 учні старших класів. На них приходиться : ведення документації, збір документів, написання звітів, оформлення експозицій, виставок, проведення виховних заходів в музеї, проведення екскурсій, печатання буклетів та інша музейна робота.
В ході пошукової роботи дітьми знайдені свідчення про талановитих людей, які жили чи живуть в селі. Це матеріал про чудесну майстриню – вишивальницю Пілігуз Л.І., яка подарувала музею чудові вироби: рушники, картини, плаття, сорочки.
Краєзнавча робота повинна проводитися в комплексі. Тільки комплексна і всебічна краєзнавча робота дає змогу вивчати і цілісно сприймати національний колорит нашого рідного Донбасу. Краєзнавча робота створює умови для глибокого засвоєння учнями регіональних особливостей національного життя.
В учнів, які займаються музейною роботою формується стійка потреба приносити користь народу, односельчанам. Беручи активну участь у багатогранній краєзнавчій роботі, діти прилучаються до збереження героїки минулих епох, трудових подвигів, мистецьких традицій.