О П И С Е К С П О З И Ц І Й
шкільного музею „Пам”ять серця”
1 експозиція «З глибини віків»
Розпочинається музей з експозиції „З глибини віків”. На передньому плані картина „Дикий степ”, фрагменти скам”янілх дерев, знайдених на території села Віролюбівка, фрагменти крейдяних блоків, з яких селяни будували будинки, льохи та стайні.
Є декілька кам”яних корит, які використовувалися в домашньому господарстві для худоби. Одне з них має зливний отвір на дні. Крім цього, знайдено наконечник списа з кременю, відбиток папороті, кам”яні напівсфери з відбитками мушлі.
Далі в цій експозиції два види гарманів, які використовувалися при молотьбі, жорна для помолу зерна та кам”яна ступа для крупи.
Знайдено також дерев”яні прикраси для шафи та конька покрівлі, коромисла, гребені для розчісування вовни. Є в експозиції дерев”яні ночви, в яких замішувалося тісто, зроблені з цілого куска дерева, ціп та дерев”яні граблі, колесо дерев”яне від воза. На території села знайдено декілька видів черепиці, яка виготовлялася в Бахмуті, Слов”янську, Краматорську та Костянтинівці наприкінці Х1Х століття.
11 експозиція «Колгосп «Червоний партизан»
Наступна експозиція присвячена колгоспному життю. Сюди входять вимпели, перехідний червоний прапор, акт на вічне користування землею, виданий колгоспу „Червоний партизан” в 30-х роках. Крім цього, виставлені 3 картини місцевого художника Абрамушева М.І., на яких зображені передові тваринники та механізатори колгоспу 80-х років ХХ століття. На третій картині – хліб та сіль, як символ благополуччя.
Крім того, дві вітрини відведені передовикам колгоспу: один з них депутат Х1Х комсомольського з”їзду України Меренков М.В., та кавалер ордена „За трудові заслуги” Антошин С.О., який часто відвідує музей і розповідає щось новеньке про себе.
111 експозиція «Війни не згладжені сторінки»
Частина залу відведена для експозиції „Війни не згладжені сторінки”, де представлені фотографії ветеранів війни, солдатських вдов, стенд „Вчителі школи – учасники війни”. У вітринах представлені каски німецьких та радянських воїнів, різноманітні набої та багнети як радянські, так і німецьці. Представлено у вітрині протитанкова рушниця періоду війни, гімнастерка, в якій було пройдено всю війну, шлемафон
пілота, похоронки та листи з фронту.
Експонатів не так уже й багато, бо особливих боїв за звільнення села не було.
Окремо стенд присвячений учителю фізики Брижниченко Я.С., який був в концтаборі Дахау і втік звідтіля, та вчителю трудового навчання Кулінченку О.Ю, кавалеру ордена Слави. Крім цього є стенд про вчительку, підпільницю Афанасієнко Віру Іванівну, яка була розстріляна фашистами в м.Костянтинів
ка. Тут же розміщено довоєнний прапор піонерської організації школи.
1У експозиція «Сільський побут»
В третьому залі музею розміщено світлини дореволюційного та післяре-
волюційного періоду, 30-і роки ХХ століття. Особливо цінними є фотографії вояків у формі царської армії, фотографія сім”ї міщан.
В експозиції, яку ми назвали „Сільський побут”, розмістилися вишиті ікони Богоматері та Ісуса Христа, малюнок Ісуса Христа, виконані умільцями нашого села. Є декілька храмів, зроблених із сірників (Марченко Петро, нині покійний. А коли передавав в музей, то був ще живий). Особливу цінність має ікона Ісуса Христа, виконана на дошці. Є також декілька святкових поштових карток на релігійні теми 1913 року.
В цій експозиції розміщено дерев”яний диван зі спинкою,переданий Брижниченко П.І. членом підпільної організації під час окупації села фашистами. Диктовий чемодан 30-х років, скриня, обкута залізом, скриня на дерев”яних колесах. Представлена ціла низка прялок, гребенів та гребінчиків. Особливу цінність складає ткацький станок та фізгармонія, зроблена в Дрездені в 1897 році.
Тут же представлені ваги з русалками, бетмен та різні гирі. В експозиції є різні види прасок: жарова та та, що нагрівалася на печі. Карбітні лампи – шахтні та побутові. Велика кількість жіночого одягу різних національностей, які проживають в нашому селі.
Особливу зацікавленість викликає різьблена рама дзеркала приблизно початку ХХ століття, привезена з Західної України, дитяча колиска, яка підв”язувалася до сволока та дитячий дерев”яний візочок.
Велика кількість глиняних горшків, в тому числі і з Опішні.
У експозиція «Радянський період»
Наступний зал відведений для експонатів радянського періоду. Тут зібрано багато вишивок – рушників та картин, вишитих нашими односельцями. „Стелися, доле, рушниками” – так тематично об”єднані ці вишивки. Крім цього, тут розміщені картини місцевих художників 40-х, 50-х років ХХ століття: Чумака Миколи, Абрамушева Миколи.
Тут виставлено багато фігурок малих архітектурних форм, старі телефони та патефон, каска пожежного тридцятих-сопрокових років, гучномовець післявоєнних років. Розміщено тут гіпсові бюсти класиків марксизму-ленінізму, їх твори та гіпсова статуя Володі Уьянова. Є також бюст Серго Орджонікідзе – наркома промисловості.
Частина експозиції представлена шкільною атрибутикою, а саме: прапори піонерської та комсомольської організацій, горн, барабани. Особливу цінність має шкільний мідний дзвоник, виговлений в 1882 році, шкільна дерев”яна парта, яку виготовляли самі батьки, чорнильниці-невиливайки та ручки з металевими перами. На стіні розвішена шкільна форма для дівчат і хлопців 60-х – 70-х років ХХ століття з фартушками та комсомольськими, піонерськими значками, зірочками
Представлені в цій ексозиції телевізори та радіоли перших випусків. Тут же розміщено і радіоприймач в металевому корпусі. І закінчується експозиція в цьому залі формою моряка, в якій служили в 1991 році - в період розпаду СРСР.
На виході з музею розташована експозиція, присвячена воїнам-інтернаціоналістам. Серед них воїни-афганці, їх нагороди та грамоти, особисті документи. Частина експозиції присвячена „миротворцям”, які служили в Косово та Сараєво, а також нашим односельцям, які в різні роки служили за кордоном.
Окремо розміщений стенд односельчанам чорнобильцям, які були в пеклі квітневої трагедії 1986 року – Гаус В.Г. і Вечепольський А.
В серпні 2011 року відбулася зміна експозицій та своїми силами зробили ремонт приміщення музею.